top of page

5N1Katil Dedektiflik Oyunu

Sıkça Sorulan Sorular

❓5N1Katil dedektiflik oyunu nedir?
✔️ Tek başına veya arkadaşlarınla gerçek bir dedektif rolüne bürünerek gizemli sırları çözmeye çalıştığın bir masaüstü rol yapma oyunudur.


❓5N1Katil açılımı/soruları nelerdir?
✔️Ne?, Nerede?, Ne zaman?, Neden?, Nasıl?, Katil Kim? sorularından oluşmaktadır.


❓Oynamak için neye ihtiyacım var?
✔️Gereken her şeyi PDF formatında sana sunuyoruz. Sadece gerçek bir dedektif yaratıcılığına ve cesaretine ihtiyacın var. Daha iyi bir oyun deneyimi için gereken her şeyi çıktı olarak almanı ve gerçek bir soruşturma ofisi oluşturmak adına senaryoya uygun bir kostüm giymeni ve ortam oluşturmanı tavsiye ediyoruz.


❓Herhangi bir ücret ödemem gerekiyor mu?
✔️Hiç bir ücret ödemeden tek başına veya arkadaşlarınla keyifle oynayabileceğin senaryolarımız mevcut. Fakat Top-Secret senaryolar halka açık değildir, bu nedenle oynamak için bir miktar ücret ödemen gerekiyor. Unutma bu davalar oldukça gizli, bu nedenle gerekli belgeleri sadece uzman dedektifler ile paylaşabiliriz.


❓Oynamak için kaç kişiye ihtiyacım var?
✔️Tek başına veya 2-8 kişilik oyun senaryolarından sana uygun olanı seçerek ekibinle birlikte oynayabilirsin.


❓Tek başıma nasıl oynayacağım?
✔️Tek başına oynadığında amacın; gerekli belgeleri inceleyerek en kısa sürede 5N1Katil sorularını yanıtlamak olacaktır.


❓Arkadaşlarımla nasıl oynayacağım?
✔️Arkadaşlarınla ekip olarak oynadığında amacın; gerekli belgeleri inceleyerek en kısa sürede 5N1Katil sorularını yanıtlamak olacaktır. Arkadaşlarınla herkes şüpheli senaryosunu oynadığında amacın; herkesin birer şüpheli olduğu oyunda 5N1Katil sorularını herkesten önce yanıtlamak olacaktır.

❓Zamana karşı senaryo nedir?
✔️Dedektif olarak hikayeye karşı oynanılan ve zamana karşı yarıştığın senaryo.


❓Herkes şüpheli senaryosu nedir?
✔️Arkadaşların ve senin birer şüpheli olduğunuz ve katili ilk bulanın kazanacağı senaryo.


❓Oyunu nerede oynamalıyım?
✔️Ev veya dışarıda. Soruşturmayı yürütmek için sessiz ve uygun bir yer seçmelisin.


❓Oyun ne kadar sürüyor?
✔️En basit ve kısa senaryolar 30-35 dk., en uzun ve karmaşık senaryolar ise ortalama olarak 3-4 saat sürmektedir.


❓Hangi senaryoyu tercih etmeliyim?
✔️Oynanılacak kişi sayısına ve ne kadar zamanın olduğuna göre tercihte bulunmalısın.


❓Oyuna başladığımda yardıma ihtiyaç duyarsam ne olacak?
✔️5N1Katil uzman dedektifleri işte tam da bunun için var. Oyun sırasında fazladan ipucuna ihtiyaç duyduğunda web sitemizde sağ alt köşede bulunan dedektif ihbar hattından yardım talebinde bulunabilirsin.


❓Oyun sonu ne yapmalıyım?
✔️Kendinle ve ekip arkadaşlarınla gurur duymalısın pek tabii ki. Sayenizde çözülmesi imkansıza yakın bir dava kapandı ve artık suçlu kişi hak ettiği cezayı alacak.

Uzman dedektiflerin tavsiyesi; "Güzel bir kahve yanında leziz bir donut'dan daha iyi ne olabilir? Biten vakanın keyfini çıkart, zihnini boşalt ve hazır hissettiğinde kendine yeni bir vaka kap!"


❓Oyunda bazı eksik ipuçları olduğunu düşünüyorum, ne yapmalıyım?
✔️Öncelikle üzerinde çalıştığın senaryoya ait web sitemizde bulunan sayfada vaka hakkında kaçırdığın ek bir bilgi olup olmadığını kontrol etmelisin. Bazı vakalarımızla ilgili kritik ipuçlarını web sitemizde ilgili sayfalarda siz dedektiflerimizle paylaşıyoruz. Eğer atladığın hiç bir detay olmamasına rağmen hala aynı düşünüyorsan dedektif ihbar hattı üzerinden yardım talebinde bulunabilirsin. 


❓Farklı senaryolar gelecek mi?
✔️Ekibimizle birlikte yeni senaryolar oluşturmak için sürekli çalışmaktayız. Senin gibi uzman bir dedektifin geri dönüşleri bizim için çok önemli. Bu nedenle lütfen oyun önerilerini, varsa eleştirilerini veya geri dönüşlerini dedektif ihbar hattı üzerinden bizimle paylaşmayı unutma.

Original on Transparent.png
bottom of page